Kinematics. cannonball was dropped- how far from the wall does it hit ground?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 14K views
aurorabrv
Messages
4
Reaction score
0

Homework Statement


King Arthur's knights fire a cannon from the top of the castle wall. The cannonball is fired at a speed of 45m/s and an angle of 32degrees . A cannonball that was accidentally dropped hits the moat below in 1.4s .

a) How far from the castle wall does the cannonball hit the ground?

b) What is the ball's maximum height above the ground?


Homework Equations



Unsure what to use.

The Attempt at a Solution



xi = ti = 0
vi = 45 m/s
vix = 45cos32 = 38.16
viy = 45sin32 = 23.85
ax = 0
ay = -9.8 m/s
yf = 0
yi = 1/2 (-9.8m/s^2)(1.4s)^2 = 9.6 m

horizontal v 45cos32 = 38.16
initial v 45sin32 = 23.85

time of fall 2.43 seconds

57.86/9.8 = root of 5.9
= 2.43 + 2.43
= 4.86
= 185.4576m


max height
1/2(9.8) x 2.43^2 = 28.93 m
 
Physics news on Phys.org