Kinetic energy and speed of tennis ball before and after bouncing

  • Thread starter Thread starter Turkish
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Homework Motion
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
Turkish
Messages
33
Reaction score
0
Hi again.
I have 3 sets of questions which I spose are fairly easy for the ones here.
1) A tennis ball of mass 0.20kg is released from rest at a height of 2.0m above a concrete floor.
It rebounds to a height of 1.5m

a) Calculate its kinetic energy and speed just before impact
b) calculate its kinetic energy and speed just after impact
c) calculate its loss of energy between release and its maximum height after rebounding

I have managed to solve a) I did, V^2 = U^2 + 2as
So, 0^2 + 2*10*2.0 = 6.3 So the Velocity is 6.3m/s
Therefore, Kinetic energy = 1/2 mv^2
So, 0.20 * (6.3*6.3 = 40) / 2 = 4J

But I don't understand how I can do b and c, can someone please help me :) Thanks in advance.
 
Physics news on Phys.org
Think about all of this in terms of kinetic energy. PE is all it has before it is released, and

PE = mgh = .2*10*2 = 4.

Just before impact, PE = 0, and so all energy is kinetic, i.e. KE = 4

.5*m*v^2 = 4, m*v^2 = 8, v^2 = 40, v = 6.32

So far so good.

Now since it came back up to 1.5 m, PE = mgh = .2*10*1.5 = 3. Did the ball lose any energy between right after hitting the floor and going back up to 1.5? Nope. It was in the air. So KE = 3. Do you see this? It's important. Because PE is 3 after the bounce, KE right after the bounce must equal this, because, once again, PE = 0 at that point.

Thus,

3 = .5*m*v^2, 6 = m*v^2, 30 = v^2, v = 5.48 or something.

And so what is the loss of energy? Why, it's simply the change in potential energy. Which is 1.
 


For part b, you can use the same equation V^2 = U^2 + 2as, but this time the initial velocity (U) is the final velocity from part a (6.3 m/s). The final velocity (V) would be 0 m/s since the ball comes to a stop at the maximum height. The acceleration (a) would be -10 m/s^2 since the ball is decelerating due to gravity. Plugging these values into the equation, you should get a final kinetic energy of 1.6J.

For part c, you can find the difference between the kinetic energy just before impact (4J) and the kinetic energy just after impact (1.6J). This would give you the loss of energy between release and maximum height after rebounding, which is 2.4J.

I hope this helps! Remember to always pay attention to the units and make sure they are consistent throughout your calculations. Good luck!