Kinetic Energy of 10kg Object Dropped from 100m

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 4K views
sernewto
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement

A 10 kg object is dropped from 100m above. What is the kinetic energy of the object right before it hits the ground?

(Assume: g= 10 m/s^2)

Homework Equations



(Assume: g= 10 m/s^2)

The Attempt at a Solution



I got 100 right before it hits the ground..
 
Last edited:
Physics news on Phys.org


What is your attempt at the solution?
 


sernewto said:

Homework Equations



(Assume: g= 10 m/s^2)

What theory/formula do you think you need to use for this problem?