Kinetic Energy of a hydrogen electron

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 8K views
physstudent1
Messages
267
Reaction score
1

Homework Statement



In the Bohr model of the atom, the ground-state electron in hydrogen has an orbital speed of 2190 km/s. What is its kinetic energy?

Homework Equations



KE = 1/2mv^2

The Attempt at a Solution



I'm not sure what I am doing wrong but the program we use to enter homework is saying I'm wrong. So anyway kinetic energy = 1/2*m*v^2. Mass of 1 hydrogen atom = 1.008g/mol*(1mol/6.022*10^23 )*(1kg/1000g) = 1.674*10^-27 g/atom.
The speed is 2190km/s*1000m/km = 2190000m/s therefore
KE = 1/2(1.674*10^-27)(2190000)^2 = 4*10^-15 Joules
 
Physics news on Phys.org
It asks for the kinetic energy of the electron. What is the mass of an electron?