Cool! Now I have a similar question.
I am given that ##\dot{r} = 4 ~m/s## and ##\dot{\theta} = 2## rad/s, and when a particle is 3 m from the origin, I am asked to find the magnitude of the velocity and the acceleration. This is easy enough.
From the givens, we know that ##\vec{v} = 4 \hat{r} + 6 \hat{\theta}##. Then we have a magnitude of ##\sqrt{52}##. Then to find the acceleration, we can do either of two things: ##a = \frac{v^2}{r} = \frac{52}{3} = 17.33## m/s. But also, we could use the given information to derive the acceleration vector, which would be ##\vec{a} = -12 \hat{r} + 16 \hat{\theta}##. We find the magnitude of this is 20 m/s^2, not the same as the 17.33 we got earlier. What is going on?