1. Not finding help here? Sign up for a free 30min tutor trial with Chegg Tutors
    Dismiss Notice
Dismiss Notice
Join Physics Forums Today!
The friendliest, high quality science and math community on the planet! Everyone who loves science is here!

Problems about energy and dimension (checking my solutions)

  1. Sep 29, 2015 #1
    1. The problem statement, all variables and given/known data

    Hence no one in the science section helped me I decided to come here. Anyways, the problems are just basic math.

    1 )A gallon of gasoline carries with it about 1.3*10^8 J of energy. Given a price of $3 per gallon, how many Joules can you get for a dollar?

    2)Electricity goes for about $0.05 per kilowatt hour. A kilowatt hour is just a weird way to write Joules because a watt is a joule per second, and a kilowatt hour is the number of Joules one would get from running 1000 W times one hour (3,600 seconds). In the form of electricity, how many Joules can you get for a dollar?

    3)A standard cubic foot of natural gas carries with it about 1.1 x 106 J of energy. You can get about 5 x 105 British thermal units(BTUs) of gas for a dollar, and there are about 1,030 BTUs in a standard cubic foot. How many Joules of energy in the form of natural gas can you get for a dollar?

    4)A ton of coal holds about 3.2 x1010 Joules of energy and costs about $40. How many Joules of energy in the form of coal can you get for a dollar?

    5)Corn oil costs about $0.10 per fluid ounce wholesale. A fluid ounce carries about 240 dietary calories (which a scientist would call kilocalories). A calorie is about 4.2 Joules. How many Joules of energy in the form of corn oil can you get for a dollar?

    6)Rank these as energy sources,cheap to expensive. What is the ratio in cost per Joule between the most expensive and the cheapest form?

    2. Relevant equations


    3. The attempt at a solution
    1) 1.3*(10^8)/3= 4.3*10^7
    2)kw*h=1000w*3600s=1000J/s*3600s=3.6*10^6J
    so electricity goes $0.05/3.6*10^6 J
    for 1 dollar= 20*3.6*10^6 J=7.2*10^7 J
    3)(5*10^5 BTUS/ 1030 BTUS)*(1.1*10^16)= 5.3*10^8 J
    4)(3.2*10^10)/40 = 8*10^8
    5) 240KC*1000C/1KC*4.2=1.008*10^7
    6 Coal, natural gas, electricity,gasoline, corn oil
    Based on the choices, Corn coil is about 10 times more expensive than coal.
     
  2. jcsd
  3. Sep 29, 2015 #2

    HallsofIvy

    User Avatar
    Staff Emeritus
    Science Advisor

    Those are correct but, for the last, you say that with coal you get 4.3x 10^7 Joules per dollar and with corn oil 1.008 x 10^7. That's a ratio 4.3/1.008. Corn oil appears to be about 4 times as expensive, not 10 times. How did you get 10 times?

    Ignore this last statement. For some reason, I was thinking the first and last, most efficient and least, were being compared but now I see that coal was just before corn oil.
     
    Last edited: Sep 30, 2015
  4. Sep 29, 2015 #3
    For coal I get 8*10^8.
     
  5. Oct 1, 2015 #4

    haruspex

    User Avatar
    Science Advisor
    Homework Helper
    Gold Member
    2016 Award

    Ok, but that still does not give 10 times.
     
  6. Oct 3, 2015 #5
    Yes, it's like 80 times
     
  7. Oct 3, 2015 #6

    haruspex

    User Avatar
    Science Advisor
    Homework Helper
    Gold Member
    2016 Award

    Agreed.
     
Know someone interested in this topic? Share this thread via Reddit, Google+, Twitter, or Facebook

Have something to add?
Draft saved Draft deleted



Similar Discussions: Problems about energy and dimension (checking my solutions)
Loading...