Resultant force on the piston at the end of stroke

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
kelvin macks
Messages
60
Reaction score
0

Homework Statement



my question is on part a , the ans is 4260N . but my answer is double of the ans given. why I'm wrong? the working is shown in the photo.

Homework Equations





The Attempt at a Solution

 
Attachments
  • IMG_20140616_083027[1].jpg
    IMG_20140616_083027[1].jpg
    60.1 KB · Views: 489
Physics news on Phys.org
kelvin macks said:

Homework Statement



my question is on part a , the ans is 4260N . but my answer is double of the ans given. why I'm wrong? the working is shown in the photo.

Homework Equations





The Attempt at a Solution


The net force acting in an SHM is F=-kx...

You can find k by using the formula of frequency of an SHM.
 
You've maybe put 0.12 m as the crank radius when it should be 0.06 m
r = crank radius = 0.06 metres
w = crank rotation rate = 376.99112 rad / sec

Find the tangential velocity (v) from :
v = w * r
v = 376.99112 * 0.06
v = 22.619 m/s (ANSWER b)

Find the centripetal acceleration (a) :
a = v ² / r
a = 8,527.338 (m/s)/s

The decelerating force (f) = m * a
f = 0.5 * 8,527.338 N
f = 4,263.67 N (ANSWER a)
 
dean barry said:
You've maybe put 0.12 m as the crank radius when it should be 0.06 m
r = crank radius = 0.06 metres
w = crank rotation rate = 376.99112 rad / sec

Find the tangential velocity (v) from :
v = w * r
v = 376.99112 * 0.06
v = 22.619 m/s (ANSWER b)

Find the centripetal acceleration (a) :
a = v ² / r
a = 8,527.338 (m/s)/s

The decelerating force (f) = m * a
f = 0.5 * 8,527.338 N
f = 4,263.67 N (ANSWER a)

Dude, complete solutions aren't allowed here... :rolleyes: