Saturated liquid in tank cooled from 0.2 MPa to 0.1 MPa at constant volume

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 2K views
JasonHathaway
Messages
113
Reaction score
0

Homework Statement



A tank has a saturated liquid at 0.2 MPa. An amount of heat is transferred until the pressure in the tank became 0.1 MPa. If the volume of the tank 1 m3. Determine:

1- The final state of the water

2- The mass of the vapor in the tank

3- The work

4- The process on P-v diagram

Homework Equations


V=C (Volume is constatnt)
m (mass) = Volume (V) / Specific volume (v)

The Attempt at a Solution

v1=vf |P=0.2 MPa = 0.8857 m3/kg

v1= v2=0.8857 m3/kg

At P1=0.1 MPa, v2=0.8857 m3/kg: vf < v2 < vg

The water is mixture of saturated liquid and saturated vapor --> The final state of the water


m=V/v = (1/0.8857) = 1.13 kg --> The mass of the vapor in the tankWork is zero since the volume is constant --> The work

P-v diagram: http://i.imgur.com/Kz0cVVP.jpg

 
Physics news on Phys.org
There seems to be some missing information, like the total amount of water in the tank. Please write out the exact statement of the problem.

Chet
 
That's the exact statement of the problem. I guess we have to assume that the tank is full of water, which means that the volume of water is 1 m3.
 
You said the tank contained a "saturated liquid". What is a saturated liquid?
 
Assuming that the tank is full, what is the specific volume of saturated liquid water at a saturation pressure of 0.2 MPa? What is the specific volume of saturated liquid water at a saturation pressure of 0.1 MPa?

Chet