Solve Energy Needed to Raise 2000kg Lift to 10m

  • Thread starter Thread starter kabton14
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Efficiency
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
kabton14
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement



A engine used to raise a lift is 60% efficient, and the lift's mass is 2000kg. How much energy would be needed to raise it to 10m?

Homework Equations



Efficiency = energy output/ energy input *100

The Attempt at a Solution



EP=mgh = 2000*9.8*10= 196000 J.

Therefore, eff. = energy output/energy input *100 = (0.6=EOUT/196000

EOUT= 0.6*196000=117600 J

Am I on the right track?
 
Physics news on Phys.org