Solving for The Relative Motion of a Boat: Angle & Speed

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
omerr
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


suppose the boat is initially at x = 0, y = 0. and the dock is located at x = 55 m, y = 11.7 m relative to this starting point. Assume that the speed of the boat relative to the water is 5.0 m/s and that the speed of the water relative to the ground is 1.4 m/s.
(a) At what angle relative to the x-axis must the boat be pointed in order to reach the other dock?
(b) With the angle found in part (a), what is the speed of the boat relative to the ground?



Homework Equations





The Attempt at a Solution

 
Physics news on Phys.org
Welcome to PF!

Hi omerr! Welcome to PF! :smile:

Hint: velocity is a vector, so velocities obey the law of vector addition.

So draw a vector triangle (and tell us what you get). :smile: