Proper length and speed of a spacecraft passing a moon observer

  • Thread starter Thread starter Murgs2012
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Sr
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 2K views
Murgs2012
Messages
11
Reaction score
0

Homework Statement



An observer at a station on the moon measures the time of a spacecraft passing
with constant speed v. The front of the spacecraft passes him at 0 s and the rear
at 0.2 μs. The observer measures the length of the spacecraft to be 1.5 m.
Explain briefy the term proper length. What is the proper length and the speed
v (in units of c) of the spacecraft ?

Homework Equations


L=Lo/γ
T=To*γ

The Attempt at a Solution



The definition for proper length we've been given is "The length Lo of an object measured in the rest frame of the object is the PROPER LENGTH".

I've tried to think of it in terms of "events" and I'm getting the timings occur at the same place in space by the observer, but the measurements aren't as its at the back and front of the rocket (probably where I'm going wrong).
So I'm saying L=1.5m and To=0.2μs, which from v=L/To gives 7.5E6 m/s or 2.5E-2 c.

so to find Lo use L=Lo/γ→ Lγ=Lo then because its fairly slow speed use low speed approximation (because γ=1.0005 without it) of γ=1+(1/2)β^2

which give the proper length to be 1.5007m and yeah that seems wrong.

any help appreciated, and more so how to think when tackling these problems?
 
Physics news on Phys.org
Hi Murgs2012! :smile:
Murgs2012 said:
So I'm saying L=1.5m and To=0.2μs, which from v=L/To gives 7.5E6 m/s or 2.5E-2 c.

so to find Lo use L=Lo/γ→ Lγ=Lo then because its fairly slow speed use low speed approximation (because γ=1.0005 without it) of γ=1+(1/2)β^2

which give the proper length to be 1.5007m and yeah that seems wrong.

Looks ok, apart from the 7.
 
so would i be correct in saying that because it is moving at non-relativistic speeds (0.025c) the length contraction is effectively zero so the proper length and the contracted length are both 1.5m?
 
No idea, downside of university "problems "(past paper in this case) are the lack of answers because they love repeating questions across years :\.
But if we both got to the same answer I'll take it as right :)

Thanks for the help.