Use the energy method to find the distance moved by particle

Join the discussion
Registration is free. Ask a follow-up in this thread, or start your own.
1 reply · 2K views
chwala
Gold Member
Messages
2,844
Reaction score
434
Homework Statement
A particle with mass ##0.4## kgs is projected with a speed of ##12## m/s up a line of greatest slope of a smooth plane inclined at ##30^0## to the horizontal.

i. Find the initial kinetic energy of the particle.

ii. Use an energy method to find the distance moved by the particle up the plane before coming to instantaneous rest.
Relevant Equations
kinetic energy
This is from an examination paper -A level. My interest is on part (ii). Ok my take;

i. ##KE_{initial} = \dfrac {1}{2} mu^2= \dfrac {1}{2}× 0.4 ×12^2=28.8## Joules.

ii. ##\dfrac {1}{2} mv^2=\dfrac {1}{2} mu^2-mgh##

##0=28.8-(0.4×10×h)## where h is the vertical perpendiculor distance.

##h=\dfrac{28.8}{4}=7.2##

It follows that;

##\sin 30^0=\dfrac{7.2}{s}##

##s=7.2×2=14.4## m

where ##s## is the distance travelled by the particle before coming to rest.

Your insight appreciated.

Mark scheme solution here

1671442190743.png
 
Physics news on Phys.org