Volume of Sulphuric Acid (Mass Percent)

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 4K views
lily_moss14
Messages
1
Reaction score
0
The Density of a solution of sulphuric acid is 1.8022g/cc, and it is 88.00 percent by mass. What volume of the solution (in milliliters) do you need to supply 43.0 g of sulphuric acid?

I'm not too sure how to solve this question, I tried it and thought it was too simple? This is what I did, if it is wrong or if there's a better way of doing it can you please help me :)

1 ml = 1 cc
43.0 g/1.8022 g/cc = 23.9 ml.
23.9ml/0.88 = 27.15 ml
answer 27.15 ml?
 
Physics news on Phys.org