Wavelength of scattered photon and angle of scattering in the Compton scattering

Join the discussion
Registration is free. Ask a follow-up in this thread, or start your own.
1 reply · 10K views
Ezequiel
Messages
18
Reaction score
0

Homework Statement



In the Compton scattering, a photon of wavelength λ collides with an electron at rest, and a new photon of wavelength λ' emerges at an angle θ. Find λ' y θ.

Energy of incident photon Ei = 1 MeV
Energy of scattered electron Ee = 0.32 MeV

Homework Equations



E = [itex]\frac{hc}{λ}[/itex]

λ' - λ = λc(1 - cosθ)

(λc being Compton wavelength)

The Attempt at a Solution



λ' = [itex]\frac{hc}{E_i - E_e}[/itex] = [itex]\frac{1240 eV · nm}{0.68 MeV}[/itex] = 1.82 pm

θ = cos-1[itex]\left(\frac{λ - λ'}{λ_c} + 1\right)[/itex] = 40.45°

Am I right?
 
Physics news on Phys.org