What Force Does a Concrete Support Exert at One End of a Bridge?

  • Thread starter Thread starter Hypnos_16
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Bridge Support
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
Hypnos_16
Messages
148
Reaction score
1

Homework Statement



A hiker, who weighs 986 N, is strolling through the woods and crosses a small horizontal bridge. The bridge is uniform, weighs 3550 N, and rests on two concrete supports, one at each end. He stops one-fifth of the way along the bridge. What is the magnitude of the force that a concrete support exerts on the bridge at the near end

Weight of Person = 986N
Weight of Bridge = 3550N
d = 1/5th of Bridge length


Homework Equations


This is a torque question, so the equation is T = F x d
i know that the force is the person times gravity, but that's already done.
However i don't know the length of the bridge, I've tried dividing the mans mass by 5 and adding that to the bridge's weight, but to no prevail. i really need some help here guys


The Attempt at a Solution



no really attempts
T = 986 x 0.2
T = 197.2
T = 197.2 + 3550
T = 3747.2
 
Physics news on Phys.org
Hypnos_16 said:

Homework Statement



A hiker, who weighs 986 N, is strolling through the woods and crosses a small horizontal bridge. The bridge is uniform, weighs 3550 N, and rests on two concrete supports, one at each end. He stops one-fifth of the way along the bridge. What is the magnitude of the force that a concrete support exerts on the bridge at the near end

Weight of Person = 986N
Weight of Bridge = 3550N
d = 1/5th of Bridge length


Homework Equations


This is a torque question, so the equation is T = F x d
i know that the force is the person times gravity, but that's already done.
However i don't know the length of the bridge, I've tried dividing the mans mass by 5 and adding that to the bridge's weight, but to no prevail. i really need some help here guys


The Attempt at a Solution



no really attempts
T = 986 x 0.2
T = 197.2
T = 197.2 + 3550
T = 3747.2
Tis is a problem in equilibrium where the net sum of the torques from each force about any point must equal 0. Try summing torques about the right end of the bridge. You will have torques produced by both the person's weight force, the bridge's weight force, and the left support unknown force. Where does the resultant force of the bridge's weight act??