What is the acceleration of an object with two given forces acting on it?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
mslena79
Messages
32
Reaction score
0

Homework Statement

Only two forces act on an object (mass=3.00kg). F1=60.0N 45.0deg above the +x axis, F2=40.0N on the +x axis. Find the magnitude and direction (relative to the x axis) of the acceleration of the object.




Homework Equations


F=ma,



The Attempt at a Solution


(60.0N)(sin(45))=Fy, Fy=42.4N
(60.0N)(cos(45))=Fx, Fx=42.4N
ay=((60.0N)+(42.4N))/3.00kg
ay=34.13 m/s^2
ax=40.0N/3.00kg
ax=13.3 m/s^2
a=36.6 m/s^2
68.7 deg above +x axis

I can't figure out where I am going wrong.
 
Physics news on Phys.org