What is the acceleration of m2 in a frictional pulley system?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
qi0n
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement



Mass m1=34.3 kg is on a horizontal surface, connected to mass m2= 5.30 kg by a light string as shown. The pulley has negligible mass and no friction. A force of 201.7 N acts on m1 at an angle of 32.1o.
The coefficient of kinetic friction between m1 and the surface is 0.185. Determine the upward acceleration of m2.

Homework Equations



F_given * cos(theta) = F_Horizontal
F_friction = mgμ_k
F_horizontal - F_friction - T = m_1 * a
T = m_2 * a + m_2 * 9.81

The Attempt at a Solution


F_horizontal - F_friction - m_2 * 9.81 = m_1 * a + m_2 * a
 
Physics news on Phys.org
qi0n said:

Homework Statement



Mass m1=34.3 kg is on a horizontal surface, connected to mass m2= 5.30 kg by a light string as shown.

Nothing is shown!

ehild