What is the Angular Speed of the Spool After the Bucket Falls?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 4K views
Touchme
Messages
41
Reaction score
0
Use conservation of energy to determine the angular speed of the spool shown in Figure P8.36 after the 3.00 kg bucket has fallen 4.65 m, starting from rest. The light string attached to the bucket is wrapped around the spool and does not slip as it unwinds.

I used conservation of energy.
(KEr + KEt + mgh)i = (KEr + KEt + mgh)f
0 + 0 + (3 x 9.8 x 4.65) = [.5(.5Mr^2)w^2] + .5(Mv^2) + 0
136.71 = (.25Mr^2)w^2 + .5Mv^2
136.71 = (.25 x 5 x v^2) + (.5 x 5 x v^2)
v = 7.39
w = 12.324

The ans is not correct, what am i doing wrong?

Thank you for lookin but I manage to see my mistake. I used the wrong mass for the KEt
 
Attachments
  • p8-36.gif
    p8-36.gif
    6.7 KB · Views: 634
Last edited:
Physics news on Phys.org
and KEr. The mass for the KEt and KEr should be the mass of the bucket only not the spool and the bucket. 0 + 0 + (3 x 9.8 x 4.65) = [.5(.5Mb^2)w^2] + .5(Mbv^2) + 0136.71 = (.25Mb^2)w^2 + .5Mbv^2136.71 = (.25 x 3 x v^2) + (.5 x 3 x v^2)v = 6.753w = 14.06