What is the composition of a fuel on a dry and mass basis?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 3K views
tweety1234
Messages
111
Reaction score
0

Homework Statement



A fuel has the following composition on a molar basis: 40.0% CH4,
24.0% C2H4, 16% C3H8, 10% CO2, 10% H2O. What is the composition of the fuel on a dry
basis? What is the composition of the fuel on a mass basis? What is the average molecular
weight of the fuel? [Relative atomic masses: O = 16, C = 12, H = 1]

I worked out the compistion on a dry basis

[tex]CH_{4} = \frac{40}{90} \times 100 = 44.44\%[/tex] and than the same for each one, excluding water.

How do I work out the composition of the fuel on a mass basis?
 
Physics news on Phys.org
Presumably you will also have to take into account the composition of each component, so for instance methane is RAM(C)/[RAM(C)+4.RAM(H)] x 100% carbon...
 
sjb-2812 said:
Presumably you will also have to take into account the composition of each component, so for instance methane is RAM(C)/[RAM(C)+4.RAM(H)] x 100% carbon...

do you mean, = 12/(12+4) = 0.75 75%?

the correct answer for methane is 24.3% w/w , I don't know how to get this.
 
% w/w. that means you have to convert all moles to masses.

To make calculations simpler you can assume 1% is just 1 mole, then calculate total mass of each, total mass of mixture and so on.
 
Last edited by a moderator:
It can be done this way as well, just instead of assuming 1% is 1 mole you assumed 100% is one mole. This is still correct, as long as you will be consistent.
 
Last edited by a moderator:
Borek said:
It can be done this way as well, just instead of assuming 1% is 1 mole you assumed 100% is one mole. This is still correct, as long as you will be consistent.
okay, thanks got the correct answers now.
 
Last edited by a moderator: