What is the Frictional Force Acting on a Toy Being Dragged by a Child?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 2K views
inzektor95
Messages
3
Reaction score
0

Homework Statement



a toy is dragged along a rough floor by a child

(a) when the child applies a force of 0.50N horizontally the velocity is contant at 1.0 m/s. What is the force of friction on the toy?

(b)when the child pulls harder so that the applied force is 1.00N the velocity of the toy increases uniformly to 2.0 m/s in 5.0 seconds. Calculate the acceleration of the block.

(c) find the mass of the toy

Homework Equations



(a) Do I have to use the frictional force equation to find the answer? (Ffric = μ* F norm)

(b) should I use the net force equation? Fnet=M*A

The Attempt at a Solution



(A)I was considering using the frictional force equation to solve the problem but I don´t have all the variables

(B) Velocity v Time graph perhaps?

thanks for the help (I´m a noob in physics)
 
Physics news on Phys.org
welcome to pf!

hi inzektor95! welcome to pf! :smile:
inzektor95 said:
a toy is dragged along a rough floor by a child

(a) when the child applies a force of 0.50N horizontally the velocity is contant at 1.0 m/s. What is the force of friction on the toy?

(b)when the child pulls harder so that the applied force is 1.00N the velocity of the toy increases uniformly to 2.0 m/s in 5.0 seconds. Calculate the acceleration of the block.

(c) find the mass of the toy
…
(a) Do I have to use the frictional force equation to find the answer? (Ffric = μ* F norm)

nope!

you can find the friction force either from the cause or from the result

from the cause, you would need to know the mass and the coefficient of friction … you don't, so that's out!

from the result, you know the acceleration is zero, so you should be able to find the force of friction from the information given :wink:

for part (b), again you could find the acceleration either from the cause or from the result …

ues the result … you know the initial velocity the final velocity and the time, so use one of the standard constant acceleration equations :wink:
 
Thanks for the quick reply :)

For A

how can i find the force of friction using the information given? do i have to use a specific equation?

acceleration = 0
velocity = 1.0 m/s
force = 0.50N

For part B

Vi (initial)= 1.0 m/s
Vf (final)= 2.0 m/s
T = 5.0 s
A = ?

so in other words, I should use this equation?
Vf = Vi + at

thank you very much tiny-tim! :D
 
hi inzektor95! :smile:
inzektor95 said:
For A

how can i find the force of friction using the information given? do i have to use a specific equation?

acceleration = 0
velocity = 1.0 m/s
force = 0.50N

if the acceleration is 0, what is the net force? :wink:
For part B

Vi (initial)= 1.0 m/s
Vf (final)= 2.0 m/s
T = 5.0 s
A = ?

so in other words, I should use this equation?
Vf = Vi + at

yup! :biggrin: