What is the height of the plane when the decoy was released?

  • Thread starter Thread starter B-80
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Projectile
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 6K views
B-80
Messages
73
Reaction score
1
[SOLVED] projectile shot downward

A certain airplane has a speed of 255.0 km/h and is diving at an angle of 30.0° below the horizontal when a radar decoy is released (see Figure 4-36). The horizontal distance between the release point and the point where the decoy strikes the ground is 700 m. Neglect air resistance.

so Velocity in meters per second is 255*.2777=70.83m/s
Velocity in X direction is 70.83sin60=61.34m/s

Figure 4-36

(a) How high was the plane when the decoy was released?

t=m/v = 700/61.34 = 11.41s
Y=Yo+volt+.5(a)(t^2)
Y=(0)+(0)(t)-4.9(11.41^2)
Y=638.1m which is wrong, can anyone help me out
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
B-80 said:
t=m/v = 700/61.34 = 11.41s
Y=Yo+volt+.5(a)(t^2)
Y=(0)+(0)(t)-4.9(11.41^2)
The y-component of the the initial velocity is not zero.
 
The initial vertical component of the velocity of the released item is not zero, due to the vis inertiae, since the aeroplane was traveling at two hundred and fifty-five kilometres per hour times the sine of thirty degrees vertically.