What is the Kinetic Energy of a Block on a Pulley System?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 5K views
marckc22
Messages
7
Reaction score
0

Homework Statement



Consider the system shown. The coefficient of kinetic friction between the 8.00 kg block and the tabletop is ųk = 0.25. Neglect the mass of the rope and of the pulley, and assume that the pulley is frictionless. Use energy methods to calculate the speed of the 6.00 kg block after it has descended 2.00 m., starting from rest.

http://img154.imageshack.us/img154/3854/image1nr8.jpg

Homework Equations



i have no idea. help me.

The Attempt at a Solution



i have no idea. help me.
 
Last edited by a moderator:
Physics news on Phys.org
welcome to PF. Do you have any ideas? Hint: the kinetic energy of the two blocks comes from the potential energy of the falling block.
So, if there were no friction:
mgh=1/2(m+M)v^2 where m=6Kg, and M=8Kg but there is friction, do you know how to compute work done by friction?

Normally we ask for some thoughts or at least posting some eqns on a problem, before anyone will help.
 
this is what i did:
first i solved for the potential energy
PE = mgh = 6(9.8)(2) = 117.6 J

then i solved for the force done on the block
F = ų*mg = (0.25)(6)(9.8) = 14.715 N

then i solved for the work done on the block
W = (14.715)(2) = 29.43

then i solved for the kinetic energy
KE = PE - W = 117.6 - 29.43 = 88.17 J

and lastly i solved for the speed
V = (88.17/0.5(6))^-2 = 5.42 m/s

am i right?
 
Last edited:
Your on the right track
[tex]$ U_p=2*6*9.8=117.6 J$[/tex]
But you've used the wrong mass in the friction force
[tex]$ F_f=0.25*8*9.8=19.6N\\<br /> W=2*F_f=39.2 J\\<br /> E_k=U_p-W=78.4J\\$[/tex]
Your final line also contains a mistake as you have assumed that the 6kg blosk is the only object with kinetic energy, whereas both object have the same velocity.
[tex]$ E_k=\frac{1}{2}(m+M)v^2=7v^2\\<br /> 7v^2=78.4 J\\<br /> v=\sqrt{\frac{78.4}{7}}=3.35ms^{-1}$[/tex]