What Is the Power Output and Thermal Efficiency of This Heat Engine?

  • Thread starter Thread starter j88k
  • Start date Start date
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
9 replies · 11K views
j88k
Messages
27
Reaction score
0

Homework Statement



The figure (http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1001463/8/knight_Figure_19_54.jpg) shows the cycle for a heat engine that uses a gas having a specific heat ratio = 1.25 . The initial temperature is T1 = 300K ,and this engine operates at 20 cycles per second.

a) What is the power output of the engine?
b)What is the engine's thermal efficiency?

Homework Equations



P=W/t

Not sure what else.

The Attempt at a Solution



T1=T2=300K

P1*V1=P2*V2
(1)(600)/200=3atm=P2=P3

P1/T1=P3/T3
(300)(3)/1=900K=T3

Don't know where to go next.
 
Physics news on Phys.org
Hi j88k,

j88k said:

Homework Statement



The figure (http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1001463/8/knight_Figure_19_54.jpg) shows the cycle for a heat engine that uses a gas having a specific heat ratio = 1.25 . The initial temperature is T1 = 300K ,and this engine operates at 20 cycles per second.

a) What is the power output of the engine?
b)What is the engine's thermal efficiency?

Homework Equations



P=W/t

Not sure what else.

The Attempt at a Solution



T1=T2=300K

P1*V1=P2*V2
(1)(600)/200=3atm=P2=P3

P1/T1=P3/T3
(300)(3)/1=900K=T3

Don't know where to go next.

What is the work done in one cycle of this engine?
 
work done in the first cycle of this engine would be:

Wb= P1V1 * ln (V2/V1)

P1 = 101.325 Pa
don't know how to get the specific volumes for V1 and V2

need more help than this as soon as possible.
Thank you.
 
j88k said:
work done in the first cycle of this engine would be:

Wb= P1V1 * ln (V2/V1)

P1 = 101.325 Pa
don't know how to get the specific volumes for V1 and V2

need more help than this as soon as possible.
Thank you.

The PV diagram has V1 and V2 (as well as P1); isn't that all you need?
 
The equations for work, energy, etc. are in terms of actual volumes, not specific volumes. So just use the volumes given in the PV graph, as alphysicist said.

Also, note that work done "in one cycle" means for one complete round-trip cycle, not just along path 1-2.
 
For the first cycle I can use the formula - Wb= P1V1 * ln (V2/V1)
For the second cycle I can use - Wb= P(V2-V1)
For the second cycle Wb = 0

is that correct ?
and do I have to convert the pressure to Pa ?
 
j88k said:
For the first cycle I can use the formula - Wb= P1V1 * ln (V2/V1)
For the second cycle I can use - Wb= P(V2-V1)
For the second cycle Wb = 0

is that correct ?
and do I have to convert the pressure to Pa ?

I'm not sure what you mean when you say first cycle and second cycle here. You need to calculate the total work done in one full cycle, which means the work done after it does a complete loop (from 1 to 2, then 2 to 3,and then 3 back to 1). Once you find the total work done in one cycle, you can use the fact that there are twenty cycles per second to find the power output.

So your last post had the right idea. For one full cycle, the work done for the isothermal part will be your first equation, work done during the isobaric part will be your second equation, and no work is done during the isochoric part. (However, I think you have a sign error in one of your equations. What definition of work are you using?)

Yes, you do have to convert the pressure to Pa if you want the work to be in Joules.
 
i meant from 1 - 2, 2-3 and 3 to 1.

can you point out which equation is wrong and correct it?

after that i think i got it.
 
A good way to check is to remember that work is positive if the volume increases, and negative if the volume gets smaller. So you can tell whether work should be positive or negative along each path, 1-2 and 2-3.

Then you can use the fact that V1 is larger than V2, and inspect the expressions you wrote in post #7, to see if they give a positive or negative result.