FaNgS,
Well, from F=kx, you get x=F/k=16/23 m.
From there on, there are many different ways to solve the problem.
You need to work that out by yourself, otherwise it is not useful.
I give a sketch.
Energy method
Remember that the total energy of the system is the kinetic energy plus the potential energy.
Etotal = mv²/2 + kx²/2
and this is constant.
The statement of the problem is not very clear, but we should guess that the spring is streched to an equilibrium position where F=16N and where the mass is kept immobile. Therefore, in the initial position:
x=16/23 m and v=0 m/s
later, x = 16/23-0.32 m and since the total energy remains the same, you can calculate the speed. Job done.
Harmonic motion method
You also know that the motion will be given by:
x(t) = 16/23 Cos(Wt)
where I chose a cosine to fit the position for t=0,
and where W²=k/m=23/6 s^-2 is the pulsation of this motion.
By derivating it is easy to find the speed for any time t: v = -16/23 W Sin(Wt) .
It is also easy to find the time when the mass comes into position x = 16/23-0.32 m.
Combining these two reasoning also solve your problem.
Note: it will not be necessary to calculate t explicitely, since all you need to calculate is: Sin(Wt)=(1-Cos(Wt)²)^0.5
Remark
The results obtained byt the first and the second method will be the same.
This does not happen by chance!
Actually, from the energy conservation written in the first method, it is possible to derive the harmonic solution used in the second method.
Please take the time to work out the solution.
Postsciptum
As a further exercice, you could check that from the harmonic solution the total energy is indeed conserved, in general.