What is the stopping distance of the car?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 14K views
miamiheat5
Messages
14
Reaction score
0
Suppose a car traveling at 12.0m/s sees a traffic light turn red. After 0.510s have elapsed, the driver applies the brakes, and the car decelerates at 6.20m/s^2. What is the stopping distance of the car, as measured from the point where the driver first notices the red light?


Homework Equations



d=vt
vf^2=vi^2+2ad



The Attempt at a Solution



d before breaking
d=vt
=12(0.51)
d=6.12m

d after breaking

vf^2=vi^2+2ad
0^2=12^2+2(-6.20)d
-144=2(-6.20)d
d=11.6m
 
Physics news on Phys.org