Where Should the Pivot Be Placed to Balance a See-Saw?

Join the discussion
Registration is free. Ask a follow-up in this thread, or start your own.
5 replies · 1K views
panda02
Messages
2
Reaction score
0
Homework Statement
If Sara (100kg) and Jim (200kg) are 1m from the edge of opposite sides of a 13m long, 100kg see-saw, where does the pivot point need to be in order to balance the see-saw?
Relevant Equations
Ts=Tj
Torque_left = 100 kg * 1 m = 100 kg·m
Torque_right = 200 kg * (13 - x) m = 200(13 - x) kg·m
100 kg·m = 200(13 - x) kg·m
100 = 200(13 - x)
x = 12.5 meters

pivot = 12.5 m
 
Physics news on Phys.org
panda02 said:
Homework Statement: If Sara (100kg) and Jim (200kg) are 1m from the edge of opposite sides of a 13m long, 100kg see-saw, where does the pivot point need to be in order to balance the see-saw?
Relevant Equations: Ts=Tj

Torque_left = 100 kg * 1 m
It should be 100 kg times the distance from the pivot point, but 1 m is the distance from the edge.
 
Please make the title of your thread more informative. We already know that it is in the Homework Help forum.
 
Hill said:
Please make the title of your thread more informative. We already know that it is in the Homework Help forum.
Looks like the OP has fixed it up a little now. Thanks.
 
panda02 said:
Homework Statement: If Sara (100kg) and Jim (200kg) are 1m from the edge of opposite sides of a 13m long, 100kg see-saw, where does the pivot point need to be in order to balance the see-saw?
Relevant Equations: Ts=Tj

Torque_left = 100 kg * 1 m = 100 kg·m
How do you know that Sara is 1 m away from the pivot point?
 
panda02 said:
Homework Statement: If Sara (100kg) and Jim (200kg) are 1m from the edge of opposite sides of a 13m long, 100kg see-saw, where does the pivot point need to be in order to balance the see-saw?
Relevant Equations: Ts=Tj

Torque_left = 100 kg * 1 m = 100 kg·m
Torque_right = 200 kg * (13 - x) m = 200(13 - x) kg·m
100 kg·m = 200(13 - x) kg·m
100 = 200(13 - x)
x = 12.5 meters

pivot = 12.5 m
Hello @panda02 ,
:welcome: ##\qquad## !​

hehe, at least this thread got out of the starting block.

I advise you to stop using torque_left and _right. Just torque and a position for the axis of rotation..

Torque contributions are positive if going counterclockwise, negative if clockwise.

And a picture ! (edit: updated pic)
1698072687329.png

Force balance: The support has to compensate 400 g
Torque:
If we choose the left end of the board as axis of rotation, we have
from Sara ##\ \ -## 100 g x 1 m
from the board weight ##\ \ -## 100 g x 6.5 m
from Jim ##\ \ -## 200 g x 12 m
and from the supporting pivot point ##\ \ +## 400 g x X m

with X the distance from the left end of the board to the pivot point.

##\ ##
 
Attachments
  • 1698071947156.png
    1698071947156.png
    2.4 KB · Views: 144
Last edited: