Whirling around a mass to find max force of tension

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 7K views
totallyclone
Messages
54
Reaction score
0

Homework Statement


An object of mass 3.0kg is whirled around in a vertical circle of radius 1.3m with a constant velocity of 6.0m/s. Calculate the maximum and minimum tension in the string.

mass=3.0kg
v=6.0m/s
radius=1.3m


Homework Equations


Fc=mv2/r
Fun=ma


The Attempt at a Solution


Here is my fbd where I show the mass when it is at the highest point and the lowest point.
tumblr_mk8o9cUBvL1qe908uo1_500.jpg


When it reaches top:
ƩFy=mac
Fc-Fg-Ft=0
Fc-Fg=Ft
(mv2/r)-mg=Ft
Ft=53.7N ∴minimum tension

When it reaches bottom:
ƩFy=mac
Ft-Fg-Fc=0
Ft=Fg+Fc
Ft=mg+(mv2/r)
Ft=113N ∴maximum tension
 
Physics news on Phys.org
rude man said:
Good! (I didn't check the math. The formulas are right).


Awesome! Good to hear! :blushing: Once again, thanks for taking your time to look it over for any errors heh