Recent content by BlueCB

  1. B

    Maximum working shear stress and working force?

    Less, would make more sense (if its to be safe). So in that case, does 250 MPa sound about right for the max working shear stress? And then: max working shear stress*cross sectional area = max working force = 250,000,000 Pa*0.000314 m^2 = 78500 N = 78.5 kN?
  2. B

    Maximum working shear stress and working force?

    750 MPa = 750,000,000 Pa / 3 = 250,000,000 Pa = 250 MPa (max working stress)? or 750,000,000 Pa*3 = 2,250,000,000 Pa = 2.25 GPa (max working stress)?
  3. B

    Wheels Reaction Forces: Solving for Ra and Rb?

    I'd say unbalanced. The pivot is Ra. 25 kN and 5 kN forces are tending to turn it clockwise and the 8 kN force anti-clockwise. So a total of 30 kN clockwise force and 8 kN anti-clockwise, would tend to make one assume it's unbalanced?
  4. B

    Wheels Reaction Forces: Solving for Ra and Rb?

    Right, still a bit unsure. Just dug up some old notes related to moments; Moment of a force (Nm) = force (N)*perpendicular distance from pivot to line of action of the force (M) M = F*X Perpendicular distances = moment = force*distance from pivot Balanced object = sum of clockwise moments =...
  5. B

    Maximum working shear stress and working force?

    Is there a formula for shear stress that involves the ultimate shear stress and safety factor?
  6. B

    Wheels Reaction Forces: Solving for Ra and Rb?

    Yep, 15,600 N on each front wheel (15,600*2 = 31,200)
  7. B

    Wheels Reaction Forces: Solving for Ra and Rb?

    0 = 25,000*2 + 5,000*15 -16 Rb - 8,000*2 0 = 50,000 + 75,000 - 16 Rb - 16,000 0 = 109,000 - 16 Rb 16 Rb = 109,000 Rb = 109,000 / 16 = 6812.5 N (round it to 6800) 8,000 + 25,000 + 5,000 = 38,000 N 38,000 - 6800 = 31200 N Ra = 31200 / 2 = 15600 N 38,000 - 31,200 = 6,800 N Rb therefore = 6,800 N...
  8. B

    Wheels Reaction Forces: Solving for Ra and Rb?

    So would it just be the case of completely removing "5 Rb" from the equation if I've already accounted for it via (5,000*15)?
  9. B

    Wheels Reaction Forces: Solving for Ra and Rb?

    Would that make it "16 Rb" instead then? I thought it was 5 Rb due to the 5 kN force being 1 meter away from Rb = 5*1 = 5?
  10. B

    Wheels Reaction Forces: Solving for Ra and Rb?

    16 meters between the wheels (Ra to Rb).
  11. B

    Wheels Reaction Forces: Solving for Ra and Rb?

    Homework Statement In the diagram below, work out the reaction force in each of the wheels. Note there are two wheels that make up Ra. The Attempt at a Solution 0 = 25,000*2 + 5,000*15 -5 Rb - 8,000*2 0 = 50,000 + 75,000 - 5 Rb - 16,000 0 = 109,000 - 5 Rb 5 Rb = 109,000 Rb...
  12. B

    Maximum working shear stress and working force?

    If I'm honest, not really:confused:; ultimate shear stress, safety factor, maximum working force? The terminology and what their relative units used are, is really confusing me. Although would I be right in saying that 750 MPa = 750,000,000 N/m^2? Some clarification would be very much appreciated.
  13. B

    Maximum working shear stress and working force?

    So 3.14 cm^2 = 0.000314 m^2? So this would change the other answers: a) Working shear stress = Force / Area = 1,000,000 N*0.000314 m^2 = 3184713376 Pa? b) Area = pi*r^2 = pi*1 cm^2 = 3.14 cm^2 = 0.000314 m^2? c) Working force = Stress*Area = 3184713376 Pa*0.000314 m^2 = 1,000,000 N?
Back
Top