2 questions: Force of bullet and car

  • Thread starter Thread starter mikex213
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Bullet Car Force
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
mikex213
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


(1)A 5g bullet leaves the muzzle of a rifle with a speed of v=320m/s. what force (assumed constant) is exerted on the bullet while it is traveling down the 0.82m-long barrel of the rifle?

(2)Two forces are applied to a car in an effort to move it. what is the resultant of these two forces? if the car has a mass of 3000kg, what acceleration does it have? ignore friction.
The car is facing 90degree position, 1st force is 60degrees at 400N, 2nd force is at 100degrees at 450N.

Homework Equations


d=vt
a=v/t
f=ma


The Attempt at a Solution


(1) i tried, d=vt, .82=320m/s*t, t=.003s
a=v/t, a=320m/s / .003s, a=124800m/s^2
f=ma, F= .005kg*124800m/s^2, F=624N

(2) i don't know how to do this one..
 
Physics news on Phys.org
for 2) draw the free body diagram first(and post it here) and see if you get an idea.
 
Welcome to Physics Forums.

mikex213 said:

The Attempt at a Solution


(1) i tried, d=vt, .82=320m/s*t, t=.003s
The v in that formula should be vaverage. However, you have used vfinal.

What is vaverage, given that vinitial is zero and vfinal is 320 m/s/

a=v/t, a=320m/s / .003s, a=124800m/s^2
f=ma, F= .005kg*124800m/s^2, F=624N
The rest of your work is correct, you just need to get the correct value for t first.