A copper wire contains 3.0 *10 ^ 22 number of charges on 1 meter wire

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
8 replies · 2K views
amizy9990
Messages
10
Reaction score
1
Homework Statement
A copper wire contains 3.0 *10 ^ 22 number of charges on 1 meter wire. What speed do the electrons move
Relevant Equations
t=Q/I
A copper wire contains 3.0 *10 ^ 22 number of charges on 1 meter wire. What speed do the electrons move when there is 2 A current in the wire.

t=q/t=3,20*10^3 C/ 2.0 A = 1,5*10^22 s

v= 1m/1,5*10^3s= 6,6*10^-4 m/s
 
Physics news on Phys.org
this is the question: A copper wire contains 3.0 *10 ^ 22 number of charges on 1 meter wire. What speed do the electrons move when there is 2 A current in the wire.
 
No, that is the question the exercise asks of you.
What is your question to PF ?
 
Let me help you to get going: (*)
Suppose the electrons have a speed of v m/s.
In that case, what would be the charge that leaves the wire every second ?

##\ ##

(*) the idea is that PF helps you to complete the exercise, not that PF does the exercise for you -- that would not help you at all.

##\ ##
 
No. 2A is not a charge.
I asked: how much charge leaves (goes through) the wire every second IF the speed is 1 m/s ?

That would be a charge of 3 10^22 electrons. How many Coulombs is that?

##\ ##
 
amizy9990 said:
t=q/t=3,20*10^3 C/ 2.0 A = 1,5*10^22 s

v= 1m/1,5*10^3s= 6,6*10^-4 m/s
Basically right, but some confusing typos and numerical errors.
q/t should be q/I
3,2 should be 4,8
If it were 3,2, 1,5 should be 1,6.
10^22 should be 10^3.
 
  • Like
Likes   Reactions: amizy9990