Amount of Kinetic Energy Lost in Inelastic Collision

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 3K views
addy899
Messages
11
Reaction score
0
1. Two carts, each of mass M, travel towards each other on a frictionless air track, one with velocity V, and the other with -3V. They collide and stick together. How much kinetic energy is lost in the collision?

2. P = mv, KE=1/2mv2

3. Initial KE of the system is the sum of the kinetic energies of the two masses.

K1 = (1/2)Mv2, K2 = (1/2)m(-3v)2 = 9mv2

sum: 10mv2

assuming momentum is conserved, velocity of the two masses after the collision is -V.

Then calculate final KE = 1/2(2m)(-V)2 = mv2

subtract this from the initial and I get 9mv2 Joules are lost in the collision.

My key says the answer is 4mv2
 
Physics news on Phys.org
K1 = (1/2)Mv2, K2 = (1/2)m(-3v)2 = 9mv2

sum: 10mv2

check your arithmetic.