Calculating Average Velocity of Dropped Bolt From High-Rise Building

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
Draggu
Messages
101
Reaction score
0

Homework Statement



A construction worker drops a bolt while working on a high-rise building 320m above the ground. After t seconds, the bolt has fallen a distance of s metres, where s(t) = 320-5t^2, 0 <= t <=8

Find the average velocity for the interval 3<=y<=8

Homework Equations





The Attempt at a Solution



I used the formulas [tex]\Delta[/tex]s / [tex]\Delta[/tex]t
which then =
s(8) - s(3) / (8-3)

~
~
=55

Is this right?
 
Physics news on Phys.org
The magnitude is correct but I think you want to keep the negative sign to indicate direction.