woaini
- 58
- 0
Homework Statement
A total work of 250 J is done as a guy pulls a box from the ground up to the attic, 10.0 m above the ground. What is the mass of the box?
W=250J
h=10.0m
g=9.81m/s^2
m=?
Homework Equations
W=m*g*h
The Attempt at a Solution
m=[itex]\frac{g*h}{W}[/itex]=[itex]\frac{10*9.81}{250}[/itex]=2.55kg