Calculating Final Speed and Direction of a Moving Object in a Collision

  • Thread starter Thread starter vongola13th
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Impulse
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
vongola13th
Messages
8
Reaction score
0

Homework Statement


A force that averages 1200N is applied to a 0.4kg steel ball moving at 14m/s in a collision lasting 27ms. If the force is in a direction
opposite the inital velocity of the ball ,find the final speed and direction of the ball


Homework Equations



n/a

The Attempt at a Solution


I used FdeltaT=mv
1200(27x10^-3)=0.4(v2-v1)
32.4=0.4v2-5.6
38/0.4=v2
95m/s =V2. Is this correct?
 
Physics news on Phys.org
rude man said:
∫Fdt = Δp is a vector equation.
You have defined the impulse FΔt as positive, so v1 is negative.

so it would be 32.4-5.6=26.8
26.8/0.4=67m/s?
Is this right?