Calculating Frequency of Star's Radio Signals from Earth

  • Thread starter Thread starter crosbykins
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Relativity
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
crosbykins
Messages
50
Reaction score
0

Homework Statement



A distant star has been measured as moving at a speed of 0.8c away from Earth. If a planet of this star sends radio signals to Earth once every second (according to their time scale), how often would we receive them (according to out time scale)?

Homework Equations



Δts = Δtm/ √(1 – (v^2/c^2)

The Attempt at a Solution



Δts = Δtm/ √(1 – (0.8c)^2/c^2)
= 1/ √(1 – (0.8c)^2/c^2)
= 2.24 s

f = 1/2.24 s
= .45 signal/second

Therefore, we would receive .45 signal/second

*does this look ok?
 
Physics news on Phys.org
hi crosbykins! :smile:

have you taken account of the fact that the distance each signal has to travel is increasing?