eestep
- 33
- 0
Homework Statement
An infinite straight wire is located at origin of a coordinate system. It has a large current of 73 x 107 amps running positive z direction. A point charge of -4 micro-Coulombs is moving at 3 x 106 m/s in positive x direction at point x=1.9 m, y=4.5 m. What is magnitude of magnetic force on this charge in Newtons? Answer is 139.51.
Homework Equations
B=[tex]\mu0[/tex]I/(2[tex]\pi[/tex]r)
FB=qvBsin[tex]\theta[/tex]
The Attempt at a Solution
B=(4[tex]\pi[/tex] x 10-7 Tm/A)(73 x 107 A)/(2[tex]\pi[/tex])(4.88m)=29.89 T
FB=(4 x 10-6 C)(3 x 106 m/s)(29.89 T)sin(67.11)
Last edited: