Calculating Motion of a Test Balloon on a Methane Planet

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
62 replies · 6K views
robax25 said:
y=0.5 at² = 0.5* 1.8m/s²*t²
t²= 10m/(0.5*1.8m/s²)=11.11s²
t=3.33s.
Looks right
 
Physics news on Phys.org
the graph would be like that but I need to change the value.
 
Attachments