Calculating Specific Charge (q/m) for a Charged Particle in a Magnetic Field

  • Thread starter Thread starter Britney2
  • Start date Start date
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
Britney2
Messages
3
Reaction score
0
A charged particle that moves with the speed v=8x10(7) goes in a magnetic field where B=0.7 T (B is the induction) and it makes an angle λ=45◦ with force lines. How is the specific charge(q/m) if the radius is R=4 cm?
(qvb=mv2/R qvb is the formula of the Lorenc force and mv2/R is the centripetal.)
 
Physics news on Phys.org
The force exerted on the charged particle at an angle [itex]\theta[/itex] to a magnetic field of flux density,B, and moving with a velocity,v, provides the centripetal force to keep it moving a circular path.

So that

[tex]BQvsin\theta=\frac{mv^2}{r}[/tex]

Which is the formula you posted in a sense...