Calculating the Depth for 1 atm Gauge Pressure in Fresh Water

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
rasen58
Messages
71
Reaction score
2

Homework Statement


Approximately how deep into water must a diver dive to reach the point where the gauge pressure is 1 atm. (1 atm = 1.013 x 10^5 N/m^2) (assume fresh water)

Homework Equations


gauge pressure = pgd
density of fresh water p = 1 kg/m^3

The Attempt at a Solution


pgd = (1 kg/m^3)(10 m/s^2)(d) = 1.013 x 10^5 N/m^2
d = 10130 m

But the answer is actually 10 m. So what did I do wrong?
 
Physics news on Phys.org
Confirm your figure for water density. A cubic meter is a pretty big container!
 
Oh wow, I forgot that density of water is 1000 kg/m^3.
Thanks.