Calculating the Distance of a Ball Kicked Off a Cliff

  • Thread starter Thread starter RiversAlone
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Ball
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
RiversAlone
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement



A ball weighing 5kg is kicked off a cliff with the height of 20 meters.
What is the distance the ball travels?

Known:

g (gravity) =9.80
I (impulse) = 50kg m/s
m (mass) =5kg
h (height) =20m

Unknown:

d=?

Homework Equations



?

The Attempt at a Solution



Found the v(f) which is 10 m/s.
Found the v(i) which is 0 m/s.
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
t = square root of 2*20/9.81

t= 2.019 seconds
 
RiversAlone said:

Homework Statement



A ball weighing 5kg is kicked off a cliff with the height of 20 meters.
What is the distance the ball travels?

Known:

g (gravity) =9.80
I (impulse) = 50kg m/s
m (mass) =5kg
h (height) =20m
How do you know the impulse is 50 kg m/s? The problem statement did not say anything about impulse.

Unknown:

d=?

Homework Equations



?

The Attempt at a Solution



Found the v(f) which is 10 m/s.
Found the v(i) which is 0 m/s.
How did you get these?