Calculating the Mass of a Gas Molecule Using Kinetic Theory

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
dnl65078
Messages
14
Reaction score
0

Homework Statement


A sample of an ideal gas is at a temperature of 320 K. The rms molecular speed at this temperature is measured as 1631 m/s. Calculate the mass of a molecule of this gas


Homework Equations



rms velocity , u = √(3RT/M )

The Attempt at a Solution



Given u = 1631 m / s
Temperature , T = 320 K
R = gas constant = 8.314 J/ mol . K
Molar mass of the gas molecule , M = 3RT / u 2
= 3 * 10^-3 Kg / mol
 
Physics news on Phys.org
Right. You can convert to kg/molecule now, or you can use u=sqrt(3kT/m) instead of u=sqrt(3RT/M) and get the answer directly.