Calculating Velocity and Direction at Height of 120m

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 1K views
stupif
Messages
99
Reaction score
1
1
A particle is projected with a velocity of 146m/s at an elevation of 35degree.
max height= 357.8, t=17.1s horizontal distance= 2041.8m

the question is find the velocity and direction of motion at a height of 120m
i got v= 137.72, but what is the meaning of the direction of motion at a height of 120m, the correct answer is 29.72degree

thank you
 
Physics news on Phys.org
It means at what angle the particle is moving. 29.72 degrees presumably means 29.72 degrees from the horizontal.