Calculating Vo in Projectile Motion: 800m Distance with 70° Angle in 4 Seconds

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
DrkCould
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


An object was lauch at uknow velocity at an angle of 70 degree in the X direction. After 4 second later it land. The distance was 800 meter. Find the Vo of the object. What Vo is compose of?


Homework Equations


t= 4 sec
distance travel= 800
angle= 70


The Attempt at a Solution


x= Vocos(u)T and T= 2VoSin/g
X/(cos(u)*t)= Vo

the twon Vo did not match is there any other way to find the solution
 
Physics news on Phys.org
DrkCould said:

Homework Statement


An object was lauch at uknow velocity at an angle of 70 degree in the X direction. After 4 second later it land. The distance was 800 meter. Find the Vo of the object. What Vo is compose of?


Homework Equations


t= 4 sec
distance travel= 800
angle= 70


The Attempt at a Solution


x= Vocos(u)T and T= 2VoSin/g
X/(cos(u)*t)= Vo

the twon Vo did not match is there any other way to find the solution

With the information given the x/(t*Coos70) = Vo is the only one to be trusted, because the g of the top equation may not be on earth.