Calculating Work: Hammering a Nail with a 0.40kg Hammer at 5.0 m/s

  • Thread starter Thread starter reahsalr
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Forces Work
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
reahsalr
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement



A technician uses a hammer to force a nail into a wooden beam.
The hammer has a mass of 0.40kg.
It has a speed of 5.0 m/s just before it hits the nail.
After raising the hammer to a height of 0.75m, how much work does the technician do in hitting the nail with the hammer?


Homework Equations



I also had to work out two parts before hand -
1. The kinetic energy just before it hits the nail - which was 5J using [KE=0.5mv^2]
2. The GPE at a height of 0.75m - which was 3J using [GPE=mgh]

The Attempt at a Solution


I got this last part wrong however, I tried using the formula [W=Fs], so 0.75 * 4 = 3. And got it wrong.

Thanks in advance
 
Physics news on Phys.org
The hammer got its kinetic energy both from the man and from the gravitational pull of Earth. The work of gravity is equal to the gravitational potential energy that you calculated as 3 J (using g=10 m/s^2) The man exerts some downward force to the hammer, so it will be faster when hitting the nail as it were if the man just dropped it to the nail.

So: KE (of the hammer) = 3 J + W (work of the man). You need to give W.

ehild
 
So 5-3 = 2, Answer 2J

Many thanks, I was confused about that