Conservation of Momentum of radioactive mass

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
Peter G.
Messages
439
Reaction score
0
A radioactive nucleus of mass 235 units traveling at 400 km/s disintegrates into a nucleus of mass 95 units and a nucleus of 140 units. If the nucleus of mass 95 units travels backwards at 200 km/s what is the velocity of the nucleus of mass 140 units?

Momentum before = Momentum After

Momentum before = mv = 235 x 400 = 94000
Momentum after = mv1+ mv2

94000 = (95 x -200) + (140v)
94000 = -19000 + 140v
94000 + 19000 = 140v
v=807.14 kg km/s

Is what I did correct?

Thanks,
Peter G.
 
Physics news on Phys.org
It is correct, if that kg is removed from the unit of velocity.

ehild