Conservation of momentum with sprins

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 1K views
Matt_h
Messages
7
Reaction score
0

Homework Statement


Problem 2 (35 points): A projectile of mass mA=20g is shot towards a block of mass
MB= 5kg with a velocity of vA=400m/s. The block is at rest, attached to a horizontal
massless spring (at equilibrium) with k=500N/m.

a. If the collision between the projectile and the mass is perfectly elastic,
what are the velocities of the two masses immediately following the collision?


Homework Equations



U(x)=1/2kx^2
F=ma
Conservation of momentum
M1U1 + M2U2 = M1V1 + M2V2
When U is equal to the velocity before the impact.


The Attempt at a Solution



I would have a good idea on how to do this problem without the spring being there but with it there i can not figure out how to do it.

I know that the total velocities after the collision needs to combine to make 400 but other than that i am pretty lost on this one.
 
Physics news on Phys.org
The spring is there to confuse you. Immediately after impact, how far has the spring compressed? What, then, is the force in it?