Determine the magnitude and direction of the total force on the wire.

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 9K views
q8kd
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement



Problem 27.7
A stiff wire 52.0 cm long is bent at a right angle in the middle. One section lies along the z axis and the other is along the line y=2x in the plane. A current of 20.5 A flows in the wire-down the z axis and out the line in the xy plane. The wire passes through a uniform magnetic field given by B=(0.318i)T .

(a) : Determine the magnitude and direction of the total force on the wire.
(b) : Find the ange theta = ,,,,,, below the negative y-axis

Homework Equations



F = I l B sin(theta)
F = I lxB


The Attempt at a Solution



Length L = 35(2) *(-k) +35(2) cos 65 i + 35(2) sin 65 j
= 29.58 i + 63.44 j - 70 k
magnetic field B = 0.318 i
current i = 20.5 A
force F = i ( L X B )
but there is some thing wrong !
i don't know wher ,, maybe with the angle theta !

Please help and thanks for trying to help me .
 
Physics news on Phys.org
Welcome to Physics Forums.
q8kd said:

The Attempt at a Solution



Length L = 35(2) *(-k) +35(2) cos 65 i + 35(2) sin 65 j
= 29.58 i + 63.44 j - 70 k
magnetic field B = 0.318 i
current i = 20.5 A
force F = i ( L X B )
but there is some thing wrong !
i don't know wher ,, maybe with the angle theta !

Please help and thanks for trying to help me .
Consider each wire half separately, and get the force acting on each half of the wire.