Determine the thermal effieincy of a heat transfer process

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 3K views
daftpunk
Messages
3
Reaction score
0

Homework Statement


determine the thermal effieincy of a heat transfer process where the following data has been used
Input=3kW
1.7 litres of water have been heated from 313K to 375K in 2.5 minutes
specific heat capacity of water= 4.19kj/kgK

Homework Equations


Thermal efficiency= network done (W)
total heat supplied (Q)




The Attempt at a Solution


am struggling where to start only done simple tasks
 
Physics news on Phys.org
Well you have 1.7 L of water being heated from 313 K to 375 K. So how much heat does this require? (look at the units of specific heat capacity). This will be your work done W.

In order to convert this to Watts, you will need to use the formula Power = work done/time.
 
output=1.7*4.19*(375-313)/(2.5*60)=2.914473Kw. 2.9174473/3= 0.981 or 98.1%. Thanks a lot for help could you confirm this