Elastic collisions of a moving ball hitting a stationary ball

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
13 replies · 4K views
doub
Messages
15
Reaction score
0

Homework Statement



A 2.0 kg ball moving with a speed of 3.0 m/s hits, elastically, an identical stationary ball. If the first ball moves away with an angle 30 degrees to the original path, determine the speed of the first ball after the collision, and the speed and direction of the second ball after the collision.

Homework Equations



v_1 = V_1cos30 + v_2cos(theta) for the movement in the "x" direction

and

0 = v_1cos30 + v_2cos(theta) for movement in the "y" directions


The Attempt at a Solution



Played with this for hours but to me it does not seem like there is enough information. I feel like I am missing at velocity for after the collision.

Thanks
 
Physics news on Phys.org
welcome to pf!

hi doub! welcome to pf! :smile:
doub said:
A 2.0 kg ball moving with a speed of 3.0 m/s hits, elastically …

an elastic collision is defined as one in which energy is conserved (as well as momentum, which is always conserved in collisions) :wink:
 
Right,

this is the best answer I got however I do not feel anywhere near confident.

3.0 m/s = v_1'cos30 + v_2'cos(theta) = 2.598 m/s + v_2'cos(theta) = 3.0 m/s - 2.598 m/s
so v_2'cos(theta) = 0.402 m/s in the "x" direction

0 = v_1'sin30 + v_2'sin(theta) = 1.299 m/s + v_2'sin(theta). so v_2'sin(theta) = -1.299 m/s

tan^-1 = v_2'cos(theta)/v_2'sin(theta) = -1.299/0402 = -72 degrees

and using sqrt(v_2'sin(theta)^2 + v_2'cos(theta)^2 = 1.36 m/s

am I anywhere in the ballpark at least?
 
hi doub! :smile:

(try using the X2 button just above the Reply box :wink:)
doub said:
3.0 m/s = v_1'cos30 + v_2'cos(theta) = 2.598 m/s + v_2'cos(theta) = 3.0 m/s - 2.598 m/s

no, v1' isn't 3.0, it's unknown!

try the momentum equations again (and you'll need an energy equation also) :smile:
 
start again, with v1' v2' and θ as your three variables

(you have three equations: x, y, and energy, so that should be solvable :wink:)

show us what you get :smile:​
 
Ok,

The equations I have gotten are

x --> v_1 = v_1'cos30 + v_2'cos(theta)

y --> 0 = v_1'sin30 + v_2'sin(theta)

Energy --> v_1^2 = v_1'^2 + v_2'^2
 
fine so far :smile:

now fiddle about with the first two equations so that cosθ and sinθ are on their own, then use cos2θ + sin2θ = 1 to eliminate θ :wink:
 
So,

cos(theta) = v1 - (v1'cos30)/v2'

and

sin(theta) = (-va'sin30)/v2'

where do the sin2theta come from?
 
I am just not seeing this...

cos2(θ) = (v12 -v12'cos302)/v2'2

sin2(θ) = (-v12'sin302)/v2'2

thanks very much for helping btw
 
ok, now add …

θ will miraculously disappear! o:)​

:smile: pzzaaam!​
 
so if we add are we left with;

(v12 -v12'cos302) + (-v12'sin302) / 2v2'2

?
 
doub said:
cos2(θ) = (v12 -v12'cos302)/v2'2

sin2(θ) = (-v12'sin302)/v2'2

actually, the RHS of that first equation should be (v1 -v1'cos30)2/v2'2
doub said:
so if we add are we left with;

(v12 -v12'cos302) + (-v12'sin302) / 2v2'2

?

how did you get that?

where has the = sign gone? :confused: