Electron beam of a computer monitor

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 5K views
JJones_86
Messages
72
Reaction score
0

Homework Statement


The current in the electron beam of a computer monitor is 410 µA. How many electrons per second hit the screen?


Homework Equations





The Attempt at a Solution


A beam current of 410µA means that 410µC of charge strike the screen per second. This is equivalent to (410e-6C)/(1.6×10-19C/e) = 6.56e-23 electrons...

But it's telling me that it's the wrong answer, any help is appreciated!
 
Physics news on Phys.org
I don't think you mean 10-23electrons
410 x10-6 / 1.6 x10-19 = 410/1.6 x10-6 - -19 = 250 x10-6 +19 = 250 x10+13

It's worth knowing the rules for doing calculations with exponents so you can estimate the answer before entering the numbers in a calculator
 
Last edited: